biljettinformation
TELEFON 0431 - 36 96 60


PRELIMINÄRT PROGRAM BÅSTAD KAMMARMUSIKFESTIVAL 2017

MÅNDAG 26 JUNI

INVIGNINGSCEREMONI (15´)

14.00 Birgit Nilssons Plats

Tal och musik. Bronslurar och kulning

 

1. INVIGNINGSKONSERT (90´med paus)                                     280

14.30 Mariakyrkan

Blockflöjtisten Dan Laurin och cembalisten Anna Paradiso inleder med barockmusik av J H Roman samt nutida svensk musik av D Börtz och I Karkoff. Den danske messingkvintet framför musik av J S Bach, V Holmboe och J Bach.

 

2. TEMA URSPRUNG (90´med paus)                                               280

18.00 Apelrydsladan

Sofia Nyblom samtalar med Karin Dornbusch och Hans Pålsson om årets tema Ursprung samt om hela festivalprogrammet. Musik av H Villa-Lobos, F Schubert, H Tulve, R Schumann framförs av Dornbusch, Pålsson, Eller, Koyama, Ortiz, Bárta

 

3. RÖSTER FRÅN ESTLAND (65´ingen paus)                                340 - 300

21.00 Mariakyrkan

Gregoriansk musik, Perotinus, Arvo Pärt, Tõnis Kaumann samt årets tonsättarprofil Helena Tulve. Vokalensemblen Vox Clamantis med dirigenten Jaan-Eik Tulve från sångarlandet Estland fyller Mariakyrkan med magisk vokalmusik från då och nu.

 

 

TISDAG 27 JUNI

4. ÅRETS TONSÄTTARE (60´ingen paus)                                       140

10.30 Agdasalen

Sofia Nyblom samtalar med Helena Tulve.

H Tulve Silmaja för kannel (estnisk cittra) framförs av Anna-Liisa Eller.

 

5. ! JUBILEUMSHAPPENING! (15´)

14.30 Lyckantorget framför biblioteket

K Rehnqvist Ropade någon? – för kulningssopraner, blåsare och publik med pinglor.

Bodén, Sandén, Wiik, Keiding, Juul Windahl, Rehnqvist

 

6. ANNE SOFIE VON OTTER (70´ingen paus)                               400 - 360

18.00 Västra Karups kyrka

Vid pianot: Bengt Forsberg

 

7. STJÄRNOR I ÖST (60´ingen paus)                                                280

21.00 Apelrydsladan

Musik av tonsättare från östra Europa, Bartók med flera

Caroli, Bárta, Forsberg, Gringolts, Quentin, Dornbusch, Hanslip

 

8. NEVER ENDING JOURNEY (60´ingen paus)                             200

22.40 Nattklubben Coco, Lyckantorget

Tonsättaren Malin Bång berättar om sitt verk Arching duo för cello och slagverk.

 Musik för cello, slagverk, elektronik, maracas.

 

 

ONSDAG 29 JUNI

9. INSPIRATION FOLKMUSIK (50´ingen paus)                            340

9.00 Birgit Nilsson Museum (frukost från kl 8.00)                             inkl. frukost

Jeanette Eriksson på violin.

Trio för blåsare av J Röntgen och stråkkvartett Ess-dur av J Haydn.

Eriksson, Caroli, Casey, Koyama, Gringolts Quartet

 

10. MAJAS ALFABETSSÅNGER (40´utan paus)                            Vuxna 100

10.30 Hotell Riviera                                                                                                                                                                    Barn fritt

A som i Ask, E som i Ek och J som i Jordgubbe. Kom och ta del av sångerna och naturen i Majas värld tillsammans med Musica Vitae och ledsagare Olle Steimer.

 

11. KULNING – LOCKROP (90´ingen paus)                                   220               

11.00 Agdasalen och utomhus vid kohagen hos rödkullorna

Ulrika Bodén demonstrerar traditionell kulning och Karin Rehnqvist hur hon använder den i sina kompositioner.

 

12. KLASSISKA ROMANTIKER (60´ingen paus)                          300

14.00 Apelrydsladan

C Schumann Tre romanser för fagott och piano

L v Beethoven Sex skotska sånger för mezzo, violin, cello, piano

R Schumann Stråkkvartett a-moll

Koyama, Ortiz, von Otter, Hanslip, Bárta, Forsberg, Gringolts Quartet

 

13. SEASONS – FEM ÅRSTIDER (60´ingen paus)                          300

18.00 Apelrydsladan

A Vivaldi Våren, sommaren, hösten

M Samuelsson Årstider

Musica Vitae, Kaakinen-Pilch, Camilla Lundberg presenterar

 

14. EXOTISKA INFLUENSER (60´ingen paus)                              280

21.00 Apelrydsladan

Musik av P Hindemith, C Debussy, T Hosokawa, M Ravel för stråkar och piano.

Holtsmark-Ringstad, Forsberg, Caroli, Hanslip, Öhman, Quentin

 

15. ”..OCH ÄNGLARNA I HIMMELEN DEM SJÖNGO..”          200

23.00 Apelrydsladan

Traditionella koralvarianter för två röster

Improvisationer och traditionell musik från Estland för kannel

K Rehnqvist Puksånger för två kulningssopraner och pukor

Bodén, Sandén, Eller, Meitzner

 

 

TORSDAG 29 JUNI

16. BARN- OCH FAMILJEKONSERT (40´utan paus)                    100 Vuxna

10.30 Båstads bibliotek

Snickar-Janne är en påhittad figur som med sin fiol i olika musikstilar låter barn möta musiken.

Jeanette Eriksson, violinist och riksspelman

 

17. INTRODUKTION (40´ingen paus)                                              100

13.00 Agdasalen

Carlhåkan Larsén presenterar York Bowen Rapsodi för violin, cello, piano

 

18. I RAMPLJUSET (90´med paus)                                                   280

14.30 Apelrydsladan

Fredrika Bremer stipendiater 2017:

Hristina Veljanoska, piano, Pille-Rite Rei, tonsättare

F Chopin

Y Bowen Rapsodi för violin, cello, piano

Quentin, Hanslip, Bárta, Ortiz

 

19. FRANSK CHARM OCH MÄSTERLIG BEETHOVEN (90´med paus)

18.00 Torekovs kyrka                                                                          340

Musik av J Ibert, E Bozza, J Françaix för blåsare

L v Beethoven Stråkkvartett nr 12 Ess-dur opus 127

Caroli, Casey, Dornbusch, Koyama, Gringolts Quartet

 

20. SKIMRANDE JUVELER FRÅN BAROCK OCH NUTID (60´utan paus)

21.00 Torekovs kyrka                                                                          300

Musik av J Bodin de Boismotier, M Tally, J-P Rameau, M Blavet, P Royer, H Tulve, F Couperin för blockflöjt, flöjt, oboe, fagott, kannel, cembalo, basso continuo.

Laurin, Caroli, Casey, Koyama, Eller, Paradiso, Herrmann

 

 

FREDAG 30 JUNI

21. ENGLISH BREAKFAST (50´ingen paus)             340 inkl. frukost

9.00 Norrvikens trädgårdar (frukost serveras från klockan 8.00)

F Barsanti ur ”Collection of old Scots tunes”

R Vaughan Williams Household music ”Three preludes on Welsh hymn tunes”

A Bax Kvintett för oboe och stråkkvartett

Hanslip, Fältskog, Holtsmark-Ringstad, Herrmann, Laurin, Paradiso, Casey, Gringolts Quartet

 

22. ÖPPEN MÄSTARKLASS (60´ingen paus)                                 120

11.30 Strandängsskolan

Lärare: Marika Fältskog och Hans Pålsson

 

23. ALL´ITALIANA (60´ingen paus)                                                280

14.30 Apelrydsladan

Musik av A Vivaldi, S Sciarrino, A Scarlatti, I Stravinskij.

Laurin, Casey, Koyama, Paradiso, Caroli, Hanslip, Quentin

 

24. PULSE, EBB AND FLOW (90´med paus)                                  280

18.00 Apelrydsladan

A Dvořák Slaviska danser arr E Holtsmark-Ringstad för viola, piano

H Tulve Pulse, ebb and flow för basflöjt, piano

M Bruch ur Åtta stycken för klarinett, viola, piano

W A Mozart Pianokvartett i g-moll K 478

Holtsmark-Ringstad, Forsberg, Caroli, Quentin, Dornbusch, Pålsson, Ortiz, Hanslip, Bárta

 

25. INTRODUKTION (40´ingen paus)                                              100

19.50 Agdasalen

Carlhåkan Larsén presenterar Kodalys Cellosonat och Brahms Kvintett för klarinett och stråkar.

 

26. RAPSODIER ((90´med paus)                                                       280

21.00 Apelrydsladan

Z Kodaly Sonat för cello

J Brahms Kvintett för klarinett och stråkkvartett

Bárta, Dornbusch, Gringolts Quartet

 

27. NOCTURNE (40´ingen paus)                                                       220

23.00 Apelrydsladan

J S Bach Partita nr 1 i B-dur

H Tulve Rimlands för klarinett, cello, piano

M Maltis Unekiri för kannel

C Debussy Nocturne för piano

Pålsson, Öhman, Dornbusch, Kerikmäe, Eller

 

LÖRDAG 1 JULI

28. MÄSTARKLASSKONSERT (60´ingen paus)                             200

11.00 Apelrydsladan

Ansvariga: Hans Pålsson, Marika Fältskog

L Andersson Meilink (stipendiat)

Meilinkkvartetten

 

29. INTRODUKTION (40´ingen paus)                                              100

14.30 Agdasalen

Carlhåkan Larsén presenterar Tjajkovskijs Souvenir de Florence för stråksextett.

 

30. JUBILEUMSKONSERT (två pauser)                                          400

18.00 Apelrydsladan

W A Mozart Sonat i A-dur ”Alla Turca” för piano

L Godowsky ur Javasuite för piano

Brasiliansk musik för piano av H Villa-Lobos, F Vianna, A Nepomuceno

P Tjajkovskij Souvenir de Florence för stråksextett

M Tajevic Balkandanser för klarinett, cello, piano

A Beach Scottish legend

P Granger Molly on the shore

S Palmgren ur Finska folkvisor för piano

J S Bach Prelude ur Suite nr 1 i g-dur för cello

M Marais Les Folies d´Espagne för soloflöjt

J Halvorsen Passacaglia för violin och viola

N Paganini Caprice för violin

A Dvořák Slavisk dans nr 1 för fyra händer

P-A Genin Karnevalen i Venedig för fagott och stråkkvartett

 

FINAL!

Medverkande – hela konserten: Pålsson, Forsberg, Ortiz, Gringolts, Hanslip, Holtsmark-Ringstad, Simionescu, Bárta, Herrmann, Koyama, Dornbusch, Pöntinen, Caroli, Gringolts Quartet